Proteáza je proteolytický enzým, ktorý má schopnosť rozkladať bielkoviny. Jeho účinok je významný, pretože neúplné zažívanie proteínov spôsobuje telu problémy, ako napríklad vznik rôznych alergií a tvorba toxických látok. Nestrávené proteíny treba spájať s početnými zdravotnými problémami a cudzími útočníkmi v zažívacom trakte.
Proteáze do značnej miery vďačíme za to, že vo svojich útrobách nemáme parazity. Z nedostatku proteázy plynú značné riziká nákazy vnútorností a napríklad tiež premnoženie kvasiniek z rodu kandida.
Proteáza taktiež dodáva špecifické výživné látky potrebné k tomu, aby sa udržovalo zdravé svalové tkanivo. Posilňuje funkciu zdravého imunitného systému.
Serrapeptáza je prírodná látka známa tiež ako Serratia Peptidáza. Klinické štúdie ukázali, že serrapeptáza má účinky fibrinolytické (rozpúšťa krvné zrazeniny a znižuje riziko tvorby krvných zrazenín – trombov), protizápalové a antiedematózne účinky (zabraňuje opuchu a hromadeniu tekutiny) v mnohých tkanivách. Jej protizápalové účinky sú lepšie, ako účinky iných proteolytických enzýmov. Okrem zmiernenia zápalu jedným z jej najväčších prínosov je zmiernenie bolesti.
Serrapeptáza sa používa ako vysoko účinná náhrada (alternatíva) antibiotík v mnohých krajinách. Lieči zápalové poruchy a bojuje nielen proti zápalu, ale tiež zmierňuje bolesti a opuchy, skracuje čas hojenia a podporuje imunitný systém. Má čistiaci účinok. Pomáha viazať ťažké kovy, pomocou ktorých telo vylučuje jedy (toxíny) a takýmto spôsobom pomáha zlepšiť obranyschopnosť tela, usmerniť hormonálnu nerovnováhu a zrýchliť hojenie tkanív.
Zázvor je už po stáročia známy a využívaný pre svoje liečivé účinky kvôli obsahu výnimočných látok ako gingerol (štipľavá látka), antibiotické látky, éterické oleje, vitamíny a minerály.
Zázvor zlepšuje prietok krvi a znižuje riziko srdcovo-cievnych ochorení, rozširuje cievy, riedi krv a preto podporuje prietok krvi v celom tele. Je vhodný pri nadmernom zrážaní krvi a vytváraniu krvných zrazenín.
Zázvor zlepšuje trávenie, pozitívne ovplyvňuje fungovanie žalúdka a čriev a podporuje správne vyprázdňovanie. Pomáha aj pri hnačkách, kde účinne odstraňuje vírusy z črevného systému. Zázvor účinne detoxikuje organizmus, zvyšuje činnosť pečene, ktorá pomáha prečistiť telo od toxínov. Taktiež má antiseptické a antibiotické látky, ľahko si poradí aj s parazitmi. Zároveň podporuje imunitu prirodzenou formou, aby sa dokázal uchrániť pred rôznymi ochoreniami.
Zázvor eliminuje rast rakovinových buniek, nakoľko je to silný antioxidant, ktorého vzácne látky účinne spomaľujú až zastavujú rast rakovinových buniek.
Bromelaín (rovnakom označovaný aj ako bromelin) je všeobecný názov pre skupinu sulfhydrylových proteolytických enzýmov. Jeho účinok je podobný ako u Serrapeptázy a v kombinácii s týmto enzýmom zvyšuje jeho účinok. K jeho významným účinkom patrí patrí, že sa podiela na štiepení bielkovín. Všeobecne vedci považujú jeho všestranný účinok súhre viacerých účinných látok než len jednej z nich.
Bromelin pomáhá pri zoslavovaní bolesti a zápalov. Pomáhá rovnako pri hojení rán a pri pooperačnom hojení. Pokiaľ je užívaný ako doplnok chemoterapie, vďaka svojmu účinku zvyšuje celkový efekt liečby.
Bromelin je sám o sebe silne protizápalová látka, čo vysvetluje jeho vyššie spomenutý účinnosti pri tíšení bolesti a zápalov či hojení tkanív.
Papaín je enzýmom, ktorý bol izolovaný z tropickej rastliny zvanej papája. Ide o proteolitické enzýmy, pretože štiepi bielkoviny. Má ukľudňujúce účinky na žalúdok a napomáha tráveniu proteínov. V ľudskom tele tento enzým pôsobí na mŕtve tkanivo, zbavuje steny čriev nánosov a zatvrdlín. Aplikuje sa aj pri celiakii, chronickej hnačke a nerušenej tvorbe bielkovín.
Celkovo má papaín tiež upokojujúce účinky na žalúdočnú sliznicu a je z tohto dôvodu veľmi nápomocný pri celej škále ochorení postihujúcich tráviaci systém (žalúdočné vredy, poruchy sekrécie, edémy). Zvonka sa využíva ako podporný prostriedok pri liečbe vredov predkolenia. Vďaka svojej komerčnej hodnote je papaín zďaleka najštudovanejším zo všetkých cysteinových enzýmov.
Rutín je známy predovšetkým ako silný antioxidant. Rutín je užitočný pri vzniku žilného opuchu a kŕčových žíl.
Rutín posilňuje cievy, chráni proti niektorým toxínom, má protizápalové účinky a zabraňuje znehodnoteniu vitamínu C v organizme. Jeho nedostatok sa prejavuje praskaním ciev, krvácaním z nosa a drobnými podkožnými krvácaniami.
Amyláza je enzým, ktorého funkciou je rozkladať v tele cukor a škrob. Ak škrob nie je správne rozkladaný, môže sa tým zvýšiť potenciálne riziko vážnych zdravotných problémov.
Amyláza spolupracuje s proteázou pri stimulácii funkcii imunitného systému a spolu s lipázou zároveň strávia určité toxíny.
Lipáza je enzým, ktorý telo potrebuje k rozkladaniu tukov v potrave do vstrebateľnej formy. Tuky sú v potrave najhoršie stráviteľné a tučná strava má na svedomí viac zažívacích problémov ako bielkoviny a škroby.
Lipáza premieňa tuky v potrave na základné mastné kyseliny. Základné mastné kyseliny sú potrebné pri udržovaní energie buniek a života. S postupujúcim vekom mení naše telo produkciu kľúčových enzýmov a tým postupne uvoľňuje priestor pre nevyváženosť mastných kyselín, ktoré môže viesť k početným bežným neduhom a chorobám sprevádzajúcich starnutie.
Lipáza riadi množstvo tuku, ktorý sa syntetizuje, redukuje tukové zásoby a v dostatočnom množstve môže pomôcť pri spaľovaní tuku ukladaného ako palivo. Nielen že aktivuje spaľovanie tuku uloženého v tele do zásoby, ale môže tiež dokonca zabrániť ukladaniu tuku úplne.
Nedostatok lipázy v tele je spojený s vysokým obsahom cholesterolu, s vysokým obsahom cukru v moči a vyšším rizikom vzniku cukrovky. Pomáha pri liečbe zápalov, cystickej fibróze, Crohnovej chorobe, reumatickej artritíde, alergiách na potraviny, tráviacich problémoch a pálení záhy. Keďže lipáza zvyšuje účinok bezlepkovej diéty je vhodná aj pri celiakii.